صفحه شخصی کورش نیکزاد   
 
نام و نام خانوادگی: کورش نیکزاد
استان: اصفهان - شهرستان: اصفهان
رشته: کارشناسی ارشد عمران - پایه نظام مهندسی: دو
شغل:  سهامدار و عضو هیأت مدیرۀ یک شرکت ساختمانی و تأسیساتی
تاریخ عضویت:  1390/08/05
 روزنوشت ها    
 

 با تمرکز روی نقاط فراز، به شادی در کار برسید بخش عمومی

7

با کلیک بر روی تصویر، مطلبی دیگر مرتبط با موضوع، در دسترس شما خواهد بود.

نقاط فراز و فرود در زندگی فردی و کاری همه ما وجود دارند. نقاط فراز همان جهش‌ها و عملکردهای مثبتی است که از کارکنان در طول زمان بروز پیدا می‌کند و منظور از نقاط فرود نیز کاهش و تنزل عملکردهاست که نشانگر بد عمل کردن افراد در مقایسه با گذشته است. اغلب این نقاط فراز و فرود در ابتدا با تغییرات کوچک و نامحسوسی شروع می‌شوند که به تدریج تقویت شده و بر تاثیرگذاری شان افزوده می‌شود. تجربه نشان داده که نقاط فراز کوچک و نامحسوس بسیاری در کیفیت عملکرد فردی افراد وجود دارد که اگر تداوم نیابند نمی‌توانند منشا اثر باشند اما به محض اینکه تداوم یافته و تقویت شوند به‌عنوان نقاط فراز معتبری شناخته می‌شوند که تحول فردی افراد را متحول می‌سازند و باعث تقویت احساس شادی در کار نیز می‌شوند.

حال سوال اساسی اینجاست که چگونه می‌توان با نقاط ضعف و فرود در سازمان‌ها مقابله کرد و زمینه مساعدی برای بهبود و افزایش نقاط فراز ایجاد کرد و در نهایت به شادکاری بیشتری دست یافت؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که برای ارتقای شادی در کار از طریق افزایش و پررنگ تر کردن نقاط فراز باید فرآیند گام به گام بهبود رهبری و ارزیابی عملکرد گذشته کارکنان از طریق بررسی بردها و باخت‌های پیشین به درستی انجام پذیرد که این امر مهم امری چالش برانگیز و حساس است که باید به خوبی و مدبرانه صورت پذیرد. برای عملی ساختن این فرآیند اقدامات زیر را می‌توانید انجام دهید:

همیشه یک هدف و نقطه‌ی عطف کاریِ مشخص برای خود داشته باشید

همیشه از خود بپرسید کدام حیطه‌ها در زندگی فردی تان دارای اهمیت بیشتری هستند و به متحول شدن نیاز بیشتری دارند؟ و اینکه شما برای رسیدن به اهداف مورد نظرتان به ایجاد کدام تغییرات نیاز دارید؟

تغییرات مثبت و کوچکِ روی‌داده در فرآیند رهبری را شناسایی کنید

رهبران و مدیران یک سازمان همیشه باید ریسک تلاش و اقدام برای بهتر رهبری کردن افرادشان را به جان بخرند و با اقداماتی همچون ایجاد روابط جدید و پیاده‌سازی الگوهای جدید نظم و مقررات دست به اعتمادسازی بین کارکنانشان و در نهایت در تمام ارکان سازمان شان بزنند.آنها باید در این مسیر صبور و با حوصله باشند و همیشه به یاد داشته باشند که تحولات بزرگ همیشه با تغییرات کوچک و نامحسوس آغاز می‌شوند و با گذر زمان است که کارکرد اصلی و واقعی‌شان هویدا می‌شود. برای این کار لازم است که مدیران به‌طور مرتب فعالیت‌های جاری سازمان تحت رهبری‌شان را رصد کنند و به هرگونه تغییر و تحول در رفتار کارکنان هر قدر هم که کوچک و بی اهمیت به نظر برسند توجه کنند و در راستای تبدیل این تغییرات کوچک به عادات و رفتارهای فردی و سازمانی گام بردارند.

به دیگران بپیوندید

هر مدیری به تشریک مساعی و تبادل اطلاعات و تجربیات با سایر مدیران نیاز دارد و از طریق همین مشارکت طلبی است که می‌توان تحولات بزرگ و ماندگاری را رقم زد. در این مسیر بدترین روش و رویه همان تک روی و جزیره‌ای عمل کردن است که به‌شدت دامنه تحولات را محدود‌تر می‌سازد.

مدیران و رهبران سازمان‌ها همیشه و در همه حال باید به یاد داشته باشند که فرآیند متحول‌سازی فرهنگ کیفیت عملکرد در یک سازمان در ابتدا با ایجاد و تقویت تحول فردی در کارکنان شروع می‌شود و پس از وقوع چنین تحولاتی است که می‌توان به شکل‌گیری نقاط فراز و پس از آن نقاط عطف مثبت در منحنی عملکردی سازمان‌ها امید داشت.


با کلیک بر روی تصویر، مطلبی دیگر مرتبط با موضوع، در دسترس شما خواهد بود.

نویسنده: کن رابینسن
مترجم: حسین علوی لنگرودی
منبع: کتاب Finding Your Element
برگرفته از: donya-e-eqtesad.com

سه شنبه 30 مرداد 1397 ساعت 10:00  
 نظرات