صفحه شخصی کورش نیکزاد   
 
نام و نام خانوادگی: کورش نیکزاد
استان: اصفهان - شهرستان: اصفهان
رشته: کارشناسی ارشد عمران - پایه نظام مهندسی: دو
شغل:  سهامدار و عضو هیأت مدیرۀ یک شرکت ساختمانی و تأسیساتی
تاریخ عضویت:  1390/08/05
 روزنوشت ها    
 

 نگاهی به دانشگاه‌های ایالتی آمریکا بخش عمومی

9

با کلیک بر روی تصویر، مطلبی دیگر مرتبط با موضوع، در دسترس شما خواهد بود.

دانشگاه‌های ایالتی در آمریکا گروهی از دانشگاه‌های دولتی هستند که از سوی یک ایالت پشتیبانی می‌شوند. نظام دانشگاه‌های ایالتی، بیش‌تر دانشگاه‌های دارای بودجه‌ی همگانی را دربرمی‌گیرد. هر ایالت آمریکا دستکم از یک دانشگاه پشتیبانی می‌کند. سیستم دانشگاه‌های ایالتی را با دانشگاه‌هایی که با بودجه‌ی دولت فدرال هدایت می‌شوند، نباید اشتباه گرفت. یک دانشگاه ایالتی معمولاً به معنای یک نهاد حقوقی منفرد است. اما ممکن است چندین موسسه هم داشته باشد که هر کدام به‌عنوان یک دانشگاه شناخته می‌شوند. برخی از ایالات مانند کالیفرنیا و تگزاس بیش از یک سیستم ایالتی را پشتیبانی می‌کنند. این دانشگاه‌ها از خود ایالتی که در آن قرار دارند کمک مالی دریافت می‌کنند و تاثیر آن این است که هزینه شهریه دانشجویان نسبت به دانشگاه‌های خصوصی کاهش پیدا می‌کند. اما با توجه به میزان شهریه دانشگاه‌های خصوصی، روند پذیرش در دانشگاه‌های دولتی رقابتی‌تر می‌شود.

تاریخچه

سنت تاسیس کالج‌های ایالتی در ابتدا در ایالت‌های جنوبی آمریکا آغاز شد. دانشگاه "جورجیا"(Georgia) اولین دانشگاه دولتی آمریکا است که در سال ۱۷۸۵ میلادی تاسیس شد. ولی با این اوصاف تا ۱۶ سال کلاس درس در این دانشگاه برگزار نشد و پاییز سال ۱۸۰۱ میلادی اولین کلاس درس در این دانشگاه برگزار گردید. دانشگاه "کارولینا شمالی"(North Carolina) در " چپل هیل"(Chapel Hill) چهار سال پس از جورجیا و در سال ۱۷۸۹ افتتاح شد و اولین دانشگاه ایالتی آمریکا شد که در آن کلاس درس برگزار می‌شود.

دانشگاه "کاستلون"(Castleton) قدیمی‌ترین دانشگاه ایالتی در ایالت "نیو-اینگلند"(New England) است که در سال ۱۷۸۷ تاسیس شد. بسیاری از ایالت‌های آمریکا بیش از یک سیستم دانشگاه ایالتی دارند. به عنوان مثال در ایالت "کالیفرنیا"، دانشگاه ایالتی کالیفرنیا وجود دارد که در سیستم کالج‌های خود چند کالج دارد.

ایالت تگزاس هم شش سیستم دانشگاه ایالتی دارد. علاوه بر آن، چهار دانشگاه دولتی هم در این دانشگاه مستقر است. با رشد و تغییر ساختار سیستم دانشگاه‌های ایالتی نام برخی از این دانشگاه‌ها تغییر کرده است. در برخی موارد یک نام نامناسب به جای نام رسمی آن روی دانشگاه گذاشته شده است که از مثال‌های آن می‌توان به دانشگاه "کالیفرنیا" و دانشگاه "کارولینای شمالی" اشاره کرد.

امروزه نام بسیاری از دانشگاه‌های ایالتی آمریکا در لیست دانشگاه‌های برتر دنیا قرار دارد که می‌توان به دانشگاه ایالتی کالیفرنیا، دانشگاه ایالتی پنسیلوانیا، دانشگاه ایالتی آریزونا، دانشگاه ایالتی آلاباما و غیره اشاره کرد.


برگرفته از : isna.ir

دوشنبه 18 آذر 1398 ساعت 11:52  
 نظرات